عادتهای غلط در مطالعه

0
250
عادت غلط
عادت غلط

هفت عادت غلط در مطالعه و نحوه اصلاح و جایگزینی آن‌ها

۱- خرید بر اساس ظاهر کتاب

خرید کتاب

یکی از بزرگترین اشتباه‌هایی که افراد مرتکب می‌شوند، خریدن و انتخاب کردن کتاب‌ها بر اساس رنگ و لعاب روی جلد آنهاست. خیلی از افراد صرفا برای اینکه کتاب‌هایی که می‌خرند از لحاظ رنگ و طراحی جلد با بقیه کتاب‌های موجود در قفسه کتابخانه‌شان همخوانی داشته باشد، کتاب‌هایی را انتخاب می‌کنند که هیچ علاقه‌ای به آنها ندارند. یادتان نرود، کتاب و کتابخانه وسایل تزیینی نیستند. بزرگترین ایراد این کار این است که مواجه شدن با کوهی از کتاب‌ها که هنوز هیچ یک از آنها را مطالعه نکرده‌اید، می‌تواند بر روی انگیزه شما برای درس خواندن و مطالعه هم تاثیر منفی بگذارد.

۲- دوباره خوانی یکی از مهمترین عادت های غلط در مطالعه

یکی از بزرگترین مشکلاتی که تقریبا همه ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، دوباره‌خوانی است. دوباره‌خوانی یعنی صدایی درون ذهن ما وجود دارد که مطالب را دوباره درون مغز ما تکرار می‌کند. بعضی وقتها این دوباره‌خوانی در ذهن ما آنقدر اتفاق می‌افتد که چشمانمان هم ناخودآگاه هوس می‌کنند دوباره آن قسمت از متن را بخوانند. تمرکز داشتن هنگام مطالعه به حل این مشکل ما کمک خواهد کرد. کافی است سعی کنید در هنگام مطالعه تمام حواس خود را معطوف به کتاب کنید.

مطالعه بی دقت

۳- عدم توجه به معنای عبارت‌ها

این عادت غلط در مطالعه زمانی اتفاق می‌افتد که ما در حال مطالعه متنی هستیم که به زبانی به جز زبان مادری ما نوشته شده است. مثلا وقتی در حال خواندن یک کتاب انگلیسی هستیم، ممکن است معنای برخی کلمات را بلد نباشیم. در این مواقع، ما معمولا یکی از این دو کار را انجام می‌دهیم. اول اینکه سعی می‌کنیم معنای لغت را در دیکشنری پیدا کنیم. اما اشتباه این است که بدون توجه به آن کلمه یا کلمه‌ها، به خواندن متن ادامه دهیم. اینکار باعث می‌شود که درک مطلب ما به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند.
بهتر است قبل از هر چیزی، کتابی را انتخاب کنید که یک سطح نسبت به میزان تسلط حقیقی شما بر زبان مقصد، پایینتر باشد. اینگونه لازم نیست که مدام دیکشنری خود را برای پیدا کردن معنی کلمات چک کنید.

۴- مطالعه در نور ناکافی

مطالعه

مطالعه در نور کم علاوه بر اینکه به چشم شما فشار می‌آورد و موجب ضعیف شدن آن می‌گردد، خیلی زود چشمان شما را خسته خواهد کرد. نتیجه این خستگی هم چیزی جز خواب آلودگی در هنگام مطالعه نخواهد بود. پس بهتر است که در نور کافی و فضای مناسب مطالعه کنید.

۵- تا کردن گوشه صفحات کتاب از دیگر عادت های غلط در مطالعه

یکی از بدترین و غلط ترین عادت های مطالعه که من به شخصه خیلی با آن مشکل دارم. این اتفاق معمولا زمانی می ‌افتد که ما قصد دارم صفحه یا صفحاتی از کتاب را برای مطالعه دوباره علامت گذاری کنیم. به همین دلیل هم فکر می‌کنیم بهترین و ساده‌ترین راه برای انجام چنین کاری، تا کردن پایین صفحه است. این کار در طولانی مدت ظاهر کتاب شما را خراب می‌کند. به همین دلیل هم معمولا وقتی چنین بلایی سر کتاب‌های بیچاره می‌آوریم، دیگر میلی به دوباره خواندن آن‌ها نخواهیم داشت.

عادت غلط مطالعه

۶- مطالعه کردن با شکم پر یا خالی!

بهتر است قبل از اینکه مطالعه کردن را شروع کنید، غذای سنگین مصرف نکرده باشید. بعد از خوردن غذا، خون بیشتری در اطراف معده جمع خواهد شد. این موضوع باعث می‌شود خون کمتری به مغز شما برسد و در نتیجه زودتر احساس خستگی کنید. علاوه بر این کیفیت مطالعه شما هم به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.
اما همان اندازه که شکم پر می‌تواند بر روی مطالعه کردن شما تاثیر منفی بگذارد، مطالعه کردن با شکم خالی هم یکی دیگر از عادت های غلط است که افراد ممکن است داشته باشند. قبل از شروع مطالعه حتما کمی مواد انرژی زا و قندی مصرف کنید تا انرژی مورد نیاز سلول های مغز خود را تامین کرده باشید.

۷- مطالعه کردن جلوی تلویزیون از دیگر عادت های غلط در مطالعه

احتمالا شما هم کسانی را دیده‌اید یا می‌شناسید که روی مبل و جلوی تلویزیون لم داده، و همانطور که در حال مطالعه کردن کتابی که در دستشان است هستند، گاهی اوقات هم نگاهی به تلویزیون می‌اندازند. این گونه افراد نه می‌توانند بر روی مطلبی که دارند مطالعه می‌کنند تمرکز کنند، و نه توانایی این را دارند که بتوانند. بهتر است برای مطالعه کردن مکان خاصی را در نظر بگیرید که به دور از هرگونه صدا و عوامل برهم زننده تمرکز باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید