اصول تحلیل آزمون

 

تحلیل آزمون آزمایشی یکی از مهم ترین وظایف یک شرکت کننده کنکور است. در این مقاله با ما همراه باشید تا به اهمیت تحلیل آزمون پی برده و روش صحیح آن را بیاموزید.

شرکت در آزمون آزمایشی برای آمادگی کنکور کاری ضروری است. آزمون کمک می کند تا دانش آموز برای شرکت در جلسه کنکور آماده شود. آزمون آزمایشی هم دانش و اطلاعات دانش آموز را بهبود می دهد و هم مهارت های او را. برای این که به این اهداف برسید باید صرف نظر از نتیجه آزمون، آن را تحلیل کنید. بنابراین با کار مهمی به اسم تحلیل آزمون آزمایشی روبرو می شویم. به جد می توان گفت تحلیل آزمون از خود آزمون و نتیجه آزمون مهم تر است.

تحلیل آزمون زمینه ساز رشد و پیشرفت در آزمون است و می توان گفت جزو ۵ تا از مهم ترین کارهایی است که یک داوطلب موفق باید انجام دهد.

 

تحلیل آزمون شما اگر با روش درست انجام گیرد باید زمانی نسبتا طولانی به خود اختصاص دهد. یعنی این کار مهم را نمیتوان با نگاهی ساده انداختن به پایان رساند. بلکه به نحوی باید انجام شود که:

  • سوالات درست شانسی را تشخیص دهید و حل صحیح شان را فرا بگیرید.
  • سوالات غلط را ببینید. آنها را ریشه یابی کرده و علل غلط زدن را بفهمید.
  • سوالات نزده تان را با دقت بررسی کنید. روش درست حل را هم یاد بگیرید.

بنابراین به این نکته توجه داشته باشید که تحلیل سرسری مفید نیست. و بعلاوه وقت تان را هدر میدهد. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دفتر نکات آزمون

در قدم اول باید یک دفتر مخصوص تهیه کنید که بتوانید نکات آزمون را در آن یادداشت کنید. به این دفتر، دفتر نکات آزمون می گوییم. نیازی به نوشتن کل سوال نیست. برای دروس عمومی، و دروس زیست، شیمی، فلسفه و منطق شما فقط کافی است نکته سوال را بنویسید. برای دروس تحلیلی مثل فیزیک، ریاضی و مسائل شیمی، بهترین راه این است که سوال را بدون گزینه‌های آن بنویسید. در ادامه به ترتیب روش تحلیل آزمون در همه دروس را توضیح می دهیم تا بخوبی این مهارت مهم را یاد بگیرید.

خوبی داشتن دفتر به جمع بودن همه نکات یکجاست. ولی برای برخی دروس با اهمیت کمتر، شما می توانید در همان دفترچه آزمون سوالات را هایلایت نمایید.

تحلیل درس ادبیات

سوال به سوال شروع می کنید و می خوانید. دلایل غلط زدن خود را می ‌یابید. بعد از حل کردن هر تست اگر در هر تستی مثلاً بیتی از نظر قرابت معنایی خیلی خاص است، در دفتر خود یادداشت کنید. در تست‌های لغات و املا، لغاتی را که در لیست آخر کتاب و خلاصه نویسی ها نبوده است را اضافه کنید. اصطلاح و کنایه های خاص را اضافه کنید.

فقط مهمترین نکات را بنویسید. می توانید این نکات را در درسنامه هم هایلات کرده یا علامت بزنید.می توانید لغات با املای مهم را در همان دفترچه آزمون هایلایت کنید. سعی کنید با تحلیل یک یه یک سوالات، نحوه چیدمان و سبک طراحی شان را یاد بگیرید.

تحلیل درس عربی

عربی ۳ تیپ سوال دارد. اول ترجمه: فن ترجمه را یاد بگیرید و اگر لغتی را بلد نبودید به کتاب برگردید و بخوانید. خوب است اگر دفترچه ای تهیه کنید. درآن تمام لغات مهم یا ناآشنای متن ها و سوالات را بگنجانید. دوم قواعد: اگر در قواعد مشکل داشته باشید بایستی جزوه و درسنامه را خوب مطالعه کنید، نکات جدید و خاص را در درسنامه علامت بزنید تا بتوانید بعداً مرور کنید.

نکته ای که وجود دارد این است که قواعد عربی به ظاهر بسیار سخت به نظر می رسند. ولی اگر برای همین قواعد سخت مدت زمان کوتاهی اختصاص دهید به راحتی قادر به حل تست هایش خواهید بود. سوم تست های درک مطلب: اگر مشکل دارید شبی چند عدد تست درک مطلب حل کنید.منابع درک مطلب عربی که تنها به این موضوع از درس عربی اختصاص دارند در بازار موجود است. می توانید با یک برنامه ریزی ساده به این مبحث از درس عربی نیز مسلط شوید!

exam

تحلیل درس دین و زندگی

درس دین و زندگی دو تیپ سوال دارد. تیپ اول از مفهوم آیه سوال میپرسند. اگر مشکل دارید نکات تست را در درسنامه وارد کنید. یا کار مفیدتر آن که به سراغ خود کتاب دین و زندگی تان بروید. آیه ای که در امتحان آمده را بیاورید. حال هرچه نکته مهم راجع به آن دانسته اید کنارش یادداشت کنید. این کار در مرورهای آینده تان کمک شگرفی خواهد کرد.

تست زدن منظم هرشب آیات کتاب هم بسیار مفید است. می توانید همین تست های غلط یا نزده دین و زندگی،مبحث آیات را در دفترچه ای یادداشت نمایید. گرچه منابعی نیز درخصوص آیات موجودند. در این صورت می توانید هنگام آزمون دادن،راحت تر آیه را تحلیل کنید. چه بسا با تمرین مکرر آیات بخش هایی از آن ها را حفظ شوید که بخش عمده ای از سختی این سوالات را حل خواهد کرد.

تیپ دوم، یکسری از تست ها هستند که متن کتاب درسی را مورد پرسش قرار می‌دهند. اگر اشتباه پاسخ داده اید، در درسنامه یا متن کتاب آن جمله را علامت بزنید تا بعدا بتوانید آن را مرور کنید. این سبک از تست ها بسیار ساده و غیر تکنیکی اند ولی پرخطر. یعنی با خواندن تنها چند جمله و حفظ کردن آنها سرنوشت این نوع تست ها مشخص می شود! بنابراین سعی کنید از چنین سوالات ساده ای امتیاز و تراز کسب کنید.

تحلیل درس زبان انگلیسی

انگلیسی چهار دسته تست دارد. تست های گرامر: اگر مشکل دارید جزوه و درسنامه را مطالعه کنید و از آن مبحث چندتا تست بزنید. مرسوم است در سوالات کنکور ابتدایی ترین تست ها تست گرامر باشد. پس در چنین شرایطی اگر داوطلب در گرامر مشکل داشته باشد با دیدن سوالات ناخودآگاه اضطراب شدیدی حس میکند. باز هم مثل قواعد عربی همان نکته ای که گفته شد،صدق می کند. لذا با اختصاص دادن مدت زمانی کوتاه به راحتی می شود از پس سوالات گرامر هم برآمد.

تست های لغت: اگر با لغت جدیدی آشنا شدید آنرا یادداشت کنید. حتی وقتی به کلاس زبان می روید به شما توصیه می شوذ که در طولانی مدت کلماتی که فرا میگیرید را در دفتری یا دفترچه ای یادداشت کنید. این یادداشت برداری، مجموعه خلاصه شده حاصل کار خودتان است که نزدیک به آزمون ها با مرورشان گویا به تمام لغات مهم مسلط شده اید.

تست های ریدینگ و کلوز تست: اول سعی کنید تکنیک ها را یاد بگیرید. برای تقویت این مباحث شبی یک ریدینگ و دو کلوز تست را حل کنید تا به مرور زمان مشکلتان برطرف شود.

بطور کلی در دروس عمومی اگر بتوانید تست زدن های مکرر در هر شب را در برنامه تان بگنجانید، نتیجه ای بسیار متفاوت تر از قبل خواهید گرفت. این کار از قدم های کوچکی است که به نتایجی بزرگ ختم می شود. منابع تستی شما می تواند همین سوالات حل نشده یا غلط حل شده آزمون هایتان باشد. پس از این کار بسیار مهم غافل نشوید.تعداد تست ها می تواند از یکی شروع شود تا سی الی چهل تست در هر شب. از هر تعدادی شروع می کنید باید آن را در طول زمان افزایش دهید.
تحلیل درس زمین شناسی

اولین درسی که با آن روبه‌رو می‌شویم زمین‌شناسی می باشد. که تعدادی از داوطلبان آن را خالی می گذارند. شما سوال به سوال گزینه ها را بخوانید متن کتاب درسی را مطالعه کنید و نکات جدید را در دفتر نکات خود یادداشت کنید.در این درس ارائه توضیحات زیاد را ضروری نمی دانیم،چراکه تعداد کمی از داوطلبان به این درس پاسخ می دهند. ولی در کل حتما توجه کنید به مقدار متعادل روی زمین شناسی کنکور زمان بگذارید. نه کمتر از حد مطلوب و نه بیشتر.

exam

تحلیل درس ریاضی و فیزیک

در درس ریاضی و فیزیک در هر سوال یک نکته یا فرمول وجود دارد که شما کامل یاد نگرفته اید و باید وارد دفتر نکات کنید و جزوه و درسنامه را بخوانید. اشتباه کردن در این دو درس، ۳ حالت دارد. حالت اول این است که داوطلب کنکوری ما اصلا نظری در مورد آن تست ندارد و آن را جواب نداده است و وقتی شما اینگونه هستید باید جزوه و درسنامه را عمیق مطالعه کنید، تمرین ها را حل کنید و تست بزنید. اگر زمان لازم را داشته باشید باید روی یادگیری این مطالب بگذارید. ولی اگر هیچ تسلطی ندارید و زمان تان هم محدود است با در میان گذاشتن این موضوع با مشاوری کاربلد شاید بتوانید آن را حذف کنید.

حالت دوم این است که داوطلب فقط قسمتی از سوال را حل کرده است و این نشان می دهد که فقط تا حدی این مطلب را یاد گرفته است ولی خیلی عمیق مطالعه نکرده‌ است. برای این قسمت جزوه را سطحی تر از حالت قبل مرور کنید و تعدادی تست بزنید و سراغ تحلیل تست آزمون بروید. شاید این حالت درصد زیادی از سوالات نادرست شما را تشکیل دهد. بنابراین با تلاشی اندک حتی می توانید بر اینگونه مباحث مسلط شوید.

حالت سوم این است که بی دقتی هایی در آزمون اتفاق می افتد. در این حالت دقت خود را باید بالا ببرید. یک روش مهم برای افزایش دقت این است که بی دقتی های خود را یاد داشت کنید تا ذهنتان نسبت به این موضوع حساس شود. در این صورت در آزمون های بعدی احتمال اشتباه کردن کاهش پیدا می کند. دور بی دقتی های عمده تان خطی پررنگ بکشید و نزدیک آزمون های بعد این موارد را مرور نمایید.

تحلیل درس زیست شناسی

در درس زیست شناسی هر سوالی را که اشتباه پاسخ دادید یا شک داشتید و اگر آن سوال ترکیبی از چند فصل بود، نکات متن درسی را در آن قسمتها کامل مطالعه کنید. متن کتاب درسی و درسنامه دقیق خوانده شود و از آن مبحث هرچقدر می توانید تست بزنید. تحلیل درس زیست شناسی حتما باید با یافتن نقاط ضعف همراه باشد. قصد داریم در دورهای بعدی مرور و مطالعه و در آزمون های بعدی این نقاط ضعف بر طرف شود.

بهتر است این موارد را در دفتر نکات آزمون یا کتاب درسی علامت گذاری شوند. توصیه می شود دفتری تهیه کنید و از آن به عنوان دفتر اشتباهات زیست شناسی تان استفاده کنید. یک نکته مهم دیگر این که اگر همان موقع تحلیل آزمون، متناسب با هر سوال به متن کتاب درسی رجوع شود نتیجه این می شود که در مرورهای بعدی متن کتاب، آن سوال نیز به یادتان می آید و اینگونه مطالعه کنکوری تری در پیش گرفته اید.

تحلیل درس شیمی

درس شیمی ۲ تیپ سوال دارد: یک سری سوال تفسیری، که اگر اشتباه پاسخ دادید سراغ درس نامه و کتاب درسی بروید.در چند سال اخیر شاهد سبک خاصی از سوالات شیمی در کنکور بوده ایم. بخصوص سوالات موردی.یعنی سوالاتی که می پرسند چند مورد صحیح یا غلط است و از این قبیل. ویژگی منفی این سوالات متاسفانه این است که تعداد بسیاری از دانش آموزان را به دام می اندازند. اگر شما در شمارش تعداد غلطها فرضا دچار خطایی جزئی شوید به کل امتیاز آن تست را از دست می دهید.

یک سری سوال تحلیلی و حل کردنی، که برای حل آنها بهتر است جزوه یا درسنامه را مرور کنید و فرمول ها و روابط را نگاه کنید. همچنین می توانید از همان مبحث چند عدد تست بزنید تا سرعت شما بیشتر شود. مثلا می توانید برای هر تیپ سوال ۱۰ یا ۱۵ تست بزنید. در هر دو تیپ سوال سعی کنید نکات جدید و خاص را در دفتر نکات آزمون یادداشت کنید. تعداد زیاد تست زدن در مسائل شیمی به شما کمک می کند موقع آزمون راحت تر مسئله را حل کنید و به جواب برسید.

دوستان عزیز کنکوری با توجه به نکاتی که گفته شد می توانید پروسه انجام آزمون های آزمایشی را به معنی واقعی کلمه به اتمام برسانید. آزمون دادن به این نیست که چهار ساعتی را در محل آزمون بگذرانید و روحیه تان بر اثر سوالات غلط و نزده تخریب شود. بلکه باید با بررسی یک یه یک و دقیق سوالات قادر شوید پس از یک آزمون،اگر آن را مجددا در خانه حل کردید درصدهای پایین را حداقل دو برابر کرده و درصدهای بالا را نیز بهتر کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید