انتخاب رشته آخرين قدم در فرآيند ورود داوطلبان به دانشگاه است و چون نتيجه تمام اين فرآيند پرمشقت به انتخاب رشته بستگي دارد، مهمترين قدم هم محسوب مي‎شود بنابراين يک انتخاب غلط مي‎تواند زحمات چندين ساله داوطلبان را بر باد دهد.

همه چيز درباره انتخاب رشته‎هاي دانشگاهي /چگونه يک انتخاب رشته صحيح داشته باشيم؟، اين روزها شرکت کنندگان کنکور سراسري مشغول انتخاب رشته هستند. روندي نسبتا پيچيده که در طي آن مسائل و سوال‌هاي زيادي ممکن است براي آنها پيش بيايد. 

فرآيند انتخاب رشته در روند ورود به دانشگاه چقدر اهمیت دارد؟
انتخاب رشته آخرين قدم در فرآيند ورود دانش‌آموزان به دانشگاه است و چون نتيجه تمام اين فرآيند پرمشقت به انتخاب رشته بستگي دارد، مهمترين قدم هم محسوب مي‎شود. به عبارتي يک انتخاب غلط مي‌تواند زحمات چندين ساله داوطلب را بر باد دهد. از سوي ديگر يک انتخاب مناسب به همان اندازه مي‌تواند داوطلب را به رشته‎اي که به آن علاقمند است برساند و اين نهايتا منجر به رضايت شغلي و اشتغال هدفمند و کاهش نرخ بيکاري و افزايش بهروري شغلي در جامعه خواهد شد.

دقت داشته باشيد که يک رشته خاص به تنهايي نه خوب است و نه بد! چرا که اگر کسي که به آن رشته علاقمند است و استعداد ادامه آن را دارد، به مطالعه آن بپردازد نتيجه کار مناسب خواهد بود و عدم علاقه به پرمخاطب‎ترين رشته‎ها هم يک نيروي کارآمد در آن رشته تربيت نخواهد کرد.

براي يک انتخاب رشته خوب چه ابزارهايي را توصيه مي‎کنيد؟
اول از همه کارنامه داوطلب است که در قسمت رتبه در سهميه و رتبه در هر کدام از زيرگروه‎ها به صورت کلي نشان مي‎دهد که وي در چه کد رشته‎هايي شانس قبولي بيشتري دارد.
دومين ابزار دفترچه راهنماي انتخاب رشته است که به دفترچه شماره دو مشهور است و در آن کد و عنوان رشته‎ها و ظرفيت و نوع رشته‎ها در دانشگاه و شهر مربوطه مشخص شده است. قوانين کلي و جزئي انتخاب رشته نيز در اين دفترچه به تفصيل آمده و لازم است هر داوطلب آن را به دقت مطالعه کند. سومين مورد اطلاعات داوطلب از هر رشته و جايگاه شغلي آن، و شهر و دانشگاهي که آن را ارائه مي‎کند مي‎باشد. رتبه علمي دانشگاه مورد نظر و فاصله شهري که در آن است تا مرکز استان يا محل زندگي داوطلب، امکانات دانشگاه مثل رفت و آمد و شرايط خوابگاهي و اقامتي در آن بسيار مهم است. اين اطلاعات در سايت دانشگاه‎ها که آدرس آن در دفترچه موجود است، قابل دسترسي است.

چهارمين مورد که از اهميت ويژه‎اي برخوردارس است، همراهي پدر و مادر در انتخاب رشته است. چرا که انتخاب‎هاي خارج از محل اقامت داوطلب بايد با اطلاع و پشتيباني ايشان صورت گيرد .
پنجمين ابزار براي انتخاب رشته مشاوران تحصيلي مجرب هستند. مشاوره با يک فرد با تجربه و مطلع در انتخاب درست رشته ها بسيار کمک خواهد کرد.

هر کدام از انتخاب‎ها در ليست ۱۵۰ تايي انتخاب رشته از نظر ارزش و اهميت چه تفاوتي‎هايي با يکديگر دارند؟ آيا هر داوطلب بايد ۱۵۰ کد رشته را انتخاب کند؟
رگه‎هاي انتخاب رشته داوطلبان به ترتيب نمره عملي و رتبه آنها بررسي مي‌شود و تا کل انتخاب‎هاي يک داوطلب تمام نشود، برگه داوطلب بعدي بررسي نخواهد شد. پس يک انتخاب رشته درست بايد به ترتيب علاقه و اولويت از بالا به پايين چيده شود. بطوري که در هر کد رشته که انتخاب شد، انتخاب‎هاي پايين‎تر، از آن بهتر نباشند.

اطلاع از آمار قبولي‎ها در سنوات گذشته در کنکور با توجه به رتبه آنها به هر داوطلب کمک مي‎کند از انتخاب کد رشته‎هايي که شانس قبولي صفر در آن‎ها دارد خودداري کند. يک چيدمان خوب رشته‎ها طوري است که هر چه از ابتداي ليست دورتر مي‎شويم، شانس قبولي بيشتر شود. بايد دقت داشته باشيم که پرکردن هر ۱۵۰ کد رشته ضروري نيست. ولي طبيعي است که هر چه انتخاب‎ها بيشتر باشد، احتمال خالي بودن ظرفيت آن رشته بيشتر و شانس قبولي نيز بيشتر خواهد بود.

دسته‎بندي رشته‎هاي دانشگاهي با توجه به عناويني مانند قطبي- ناحيه‎اي چه معنايي دارد و در روند انتخاب رشته چه تأثيري خواهد گذاشت؟
 اين نوع تقسيم بندي رشته‎ها در دفترچه انتخاب رشته باتوجه به ماهيت رشته‎ها و گسترش آنها در سطح کشور است و بر اساس آن رشته‎ها به چهار دسته قطبي، ناحيه‎اي، استاني و کشوري تقسيم شده‎اند. در روند انتخاب رشته داوطلبان، اين تقسيم بندي باعث تغيير در ظرفيت رشته‎ها خواهد شد، اما در چيدمان کلي داوطلب ها در برگه انتخاب رشته‎ها تأثير چنداني نخواهد داشت. توصيه ما اين است که رشته‎ها بدون توجه به اين تقسيم‏ها و براساس علاقه چيده شود.

ارزش کلي دانشگاه‎ها در انتخاب رشته چگونه است و کدام يک اعتبار بيشتري دارد؟
 اولويت اول ما بايد دانشگاه‎هاي سراسري و روزانه باشد. در مرتبه بعدي دانشگاه‎هاي شبانه که در دفترچه به صورت نوبت دوم ثبت شده‎اند مي‎باشد. اين دانشگاه‎ها شهريه اخذ مي‎کنند، ولي اعتبار و مدرک دانشگاه روزانه را دارند. مرتبه بعدي مربوط به کنکور دانشگاه آزاد مي‎باشد که بعنوان يک دانشگاه قديمي غيردولتي با قدمت طولاني جايگاه معتبري براي خود کسب کرده است و مراحل مربوط به انتخاب رشته آن بصورت جداگانه انجام مي‎شود. دانشگاه پيام نور و دانشگاه‎هاي غيرانتفاعي در مراحل بعدي قرار مي‎گيرند. داوطلبان بايد توجه داشته باشند که بجز دانشگاه‎هاي روزانه سراسري بقيه دانشگاه‎ها شهريه اخذ مي‎کنند و تعهدي به تأمين خوابگاه ندارند.

انتخاب رشته کامپيوتري چگونه است و در روند انتخاب رشته چه جايگاهي دارد؟
: استفاده از نرم‎افزارهاي مختلفي که براي اين منظور طراحي شده، بسيار رايج مي‎باشد. بايد توجه داشت که اطلاعات انتخاب رشته در عنوان رشته‎ها و ظرفيت آنها هر ساله تغيير مي‎کند و در بهترين حالت اين نرم‎افزارها براساس اطلاعات سال قبل عمل مي‎کنند و اطلاعات آنها بروز نيست.
اين نرم افزارها يک چيدمان کلي از رشته‎ها با چند برابر تعداد انتخاب مجاز ارائه مي‎دهند که احتياج به حذف و مرتب کردن و اضافه کردن دستي رشته‎هاي احيانا جديددارد. پس داشتن اين انتخاب رشته ارزش کلي گمانه زني براي رشته قبولي را دارد.

چون بهترين آمار در سنوات قبل در اختيار خود سازمان سنجش مي‎باشد پس انتخاب رشته مجازي که توسط سايت سازمان سنجش انجام مي‎شود، از بقيه جاها معتبرتر است. ولي بايد داوطلبان توجه داشته باشند که هيچ انتخاب رشته کامپيوتري کامل و قابل اعتماد صد در صدي نيست.

رشته‎هايي که جذب دانشجوي بدون آزمون دارند، چگونه است؟
 در روند حذف کنکور سراسري و جذب دانشجو با سوابق تحصيلي، ظرفيت زيادي از رشته‎هاي تحصيلي به جذب بدون توجه به رتبه و تراز کسب شده در کنکور دارد. در اين رشته‎ها ملاک معدل کتبي ديپلم داوطلب مي‎باشد و هنگام انتخاب اين کد رشته‎ها از معدل استفاده مي‎شود و دانش آموزي که معدل بالاتري کسب کرده، شانس قبولي بهتري خواهد داشت. در اين رشته‎ها حتي براي داوطلباني که در کنکور شرکت نکرده‎اند نيز شانس جذب وجود خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید